Co rodinám říkat a co neříkat?

Zpráva o úmrtí miminka přichází nečekaně a nelze se na ni předem připravit. Pro rodiče, kteří o miminko přišli, je to obrovský šok a bolest. Nejbližší rodina a přátelé často hledají možnosti, jak rodinu podpořit a v těžké situaci pomoci.

Často se právě ve zdánlivě podporujících slovech objevují věty, které mohou rodinu zranit. Jakmile se od rodičů dozvíte, že přišli o své miminko, budte empatičí, upřímní a struční. Nikdo neočekává dlouhý proslov, už vůbec nejsou žádoucí plané utěšovací fráze. Spolupracujeme s rodinami již několik let a víme, jak jedna nevhodně zvolená věta může dlouhodobě rodinu ovlivnit. Jakkoliv se může zdát, že jsou to slova podporující.

 

Jak na zprávu o úmrtí miminka reagovat? 

„Byla jsem tak šokovaná a smutná, když jsem to slyšela. Bála jsem se, že nebudu umět říct ta správná slova, zjistila jsem, že vše, co jsem měla udělat, bylo jen dát najevo, že mi na nich záleží a že tam budu vždy, když mě budou potřebovat. Moc mi pomohly Komunikační karty Dítěte v srdci.“ 

Ze slov kamarádky rodičů po ztrátě miminka

 

Komunikační karty Dítěte v srdci

Naše komunikační karty mohou sloužit jako návod pro to, co říkat nebo neříkat rodičům, kterým zemřelo miminko. Vychází ze zkušeností rodin a z reakcí, se kterými se rodiny setkaly. Karty nabízí jednoduché, srozumitelné, jasné a nenásilné formulace, které mohou být využity pro komunikaci s rodinou v náročné životní situaci. 

Chcete o kartách vědět více?

Přečtěte si, proč Komunikační karty Dítěte v srdci vznikly. Zároveň si je můžete všechny najednou v tištěné podobě rovnou objednat k praktickému využití. Nebo je můžete věnovat tam, kde karty mohou pomáhat.

Chci karty objednat

Komunikační karty Dítěte v srdci

 

Vhodné věty k vyjádření lítosti

Jakmile se od rodičů dozvíte, že přišli o své miminko, budte empatičí, upřímní a struční.

  • Je mi to líto. Mrzí mě, co se stalo.
  • Vůbec nevím, co má teď říct. Je mi to moc líto.
  • Nedokážu si představit, jak se teď musíte cítit. Musí to být velmi náročné. 

Věty, které mohou rodičům ublížit

Ve své snaze pomoci rodičům po ztrátě miminka se snažíme jejich pozornost od ztráty a truchlení odvrátit. V drtivé většině případů však tato slova a věty rodičům nejenže nepomohou a nepodpoří je, ale mohou být pro ně navíc ubližující. 

  • Vzchop se! Seber se! Musíte být silní!
  • Už na to nemysli! Zapomeň už na to! Už nebreč, je to dávno.
  • Zvládli to jiní, zvládnete to i vy! Jste mladí, pořídíte si další dítě.

 

Blog Ze Srdce