Den duhových dětí
22. srpen je již několik let Mezinárodním dnem duhových dětí. Dnem, kdy rodiny oslavují mateřství, ale zároveň vzpomínají na své zemřelé děti.
vloženo před 2 týdny 2 minuty ke čteníDuhové dítě je dítě narozené do rodiny, která již dříve zažila ztrátu miminka během těhotenství, před porodem nebo krátce po něm. Pojmenování „duha“ symbolizuje to, že dítě s sebou nese optimismus a úlevu po emoční bouři z předchozí ztráty.
Jak svátek vznikl?
Ztráta těhotenství a duhové děti jsou součástí našich životů odjakživa, ale svátek na jejich počest je relativně nový. Mezinárodní den duhových dětí byl poprvé stanoven v roce 2018 charitativní organizací What The Fertility, kterou založila Alexis DelChiaro, bývalá televizní hvězda a moderátorka.
Ztráta miminka je někdy ve smyslu smutku a úzkosti přirovnávána k bouři. Duhové těhotenství je úspěšné těhotenství po neúspěšném. V roce 2008 se tento výraz objevil ve sbírce Christie Brooksové „Naše srdcervoucí volby“ v článku nazvaném „Čtyřicet šest žen vypráví své příběhy o přerušení vytouženého těhotenství.“ Označení „duhové dítě“ se pak velmi rychle ujalo v komunitě maminek, které si v minulosti prožily ztrátu miminka a s odstupem času znovu otěhotněly.
Proč je tento den důležitý?
Duhová miminka symbolizují spoustu hodnot: lásku, naději a nové začátky. Samotná jejich existence je dar, který si jejich rodiče nikdy nepředstavovali, že by mohli dostat. Když lidé tyto své zkušenosti sdílejí, může to ostatním pomoci lépe pochopit, co prožívají. Ačkoliv tento den oslavuje mateřství a narození dětí, zároveň je velkou poctou dětem, které zemřely. Právě připomínání nenarozených či zemřelých dětí hraje pro rodiny po perinatální ztrátě velkou roli v procesu truchlení a celý jej může výrazně usnadnit.
Přejeme všem našim rodinám, aby jejich životy po těžké bouři co nejdříve prozářila duha naděje. Všem duhovým dětem přejeme šťastný život v objetí milujících rodin a myslíme na všechny děti, které tady nemohou být s námi...