https://www.traditionrolex.com/17 Dušičky v Českých Budějovicích | Dítě v srdci
https://www.traditionrolex.com/17

Dušičky v Českých Budějovicích

Přinášíme malé ohlednutí za Dušičkami, a to za třemi událostmi, které probíhaly v rámci akci „Zapal svíčku & Rozsviť duši“ v Českých Budějovicích ve dnech 2. a 3. listopadu 2022. Organizátorem celé akce bylo Divadlo Víti Marčíka.

vloženo před rokem 3 minuty ke čtení

Akce nesla podtitul „Týden o životě, smrti a vzpomínání“. Její program odstartoval již v pondělí 31. října a probíhá až do neděle 6. listopadu. Měli jsme možnost zúčastnit se několika událostí z programu. 

 

Pocta Zuzaně Navarové - koncert v Kostele sv. Rodiny

V úterý 1. listopadu jsme se zúčastnili koncertu Pocta Zuzaně Navarové, kde jsme návštěvníkům prezentovali činnost organizace Dítě v srdci a představili jsme naše novinky. Při koncertu byla možnost zapálit svíčku za své zemřelé blízké. Na koncertě zazněly Zuzaniny nezapomenutelné písně v podání šansoniérky Markéty Burešové a Mária Biháriho v doprovodu Petry Bílkové (piano) a Matyáše Mejzra (cajon). Fotografie z koncertu naleznete ve fotogalerii pod článkem. 

Koncert byl dechberoucí a plný energie, veselý a pozitivní. Zuzana Navarová stihla za necelých 25 let své hudební kariéry vytvořit nesmrtelný odkaz. Hudební barevnost a silné výpovědi jejích textů dál rezonují i roky po jejím odchodu.

 

Prázdná místa - náměstí Přemysla Otakara II.

V průběhu 1. a 2. listopadu měli všichni procházející na náměstí Přemysla Otakara II. možnost zhlédnout instalaci,kterou vytvořilo Divadlo Víti Marčíka. Ztvárňovala prázdná místa, která nám tu po odchodu našich blízkých zůstávají. 

„Byla jsem tam brzy ráno a pozorovala lidi, jak chodí do práce a různě reagují na to, co vidí. Někteří obcházeli prostor velkým obloukem, někteří naopak procházeli, zastavovali se u jednotlivých předmětů, někteří  se tam asi i zdrželi déle, než měli v plánu, někteří utírali slzy.“

Hana Doskočilová, Jihočeské Dítě v srdci

 

 

Pietní místo Dítěte v srdci - Hřbitov sv. Otýlie

Naše pietní místo Dítěte v srdci v Českých Budějovicích už oslavilo první rok. Jsme rádi, že po celou dobu je hojně navštěvovaným místem. Na Dušičky jsme zvýšený zájem o návštěvu a zapálení svíčky také očekávali. Proto jsme zde nabídli prostor, kdy bylo možné se v odpoledních hodinách setkat na pietním místě s Hankou Doskočilovou, ředitelkou pobočky Jihočeského Dítěte v srdci. Vznikl tu prostor pro sdílení a povídání si. Jsme rádi za spoustu milých rozhovorů a nečekaných milých setkání. 

 

Průvod světel - Piaristické náměstí

Jedinečné okamžiky bylo možné zažít v Průvodu světel, který probíhal přímo na Dušičky ve večerních hodinách. Průvod byl zahájen na Piaristickém náměstí, prošlo se historickým centrem až na náměstí Přemysla Otakara II. k instalaci Prázdná místa. Zde již hořel oheň, návštěvníci měli možnost napsat dopisy svým zemřelým blízkým. Ty pak mohli hodit do ohně. Byla zde vytvořena symbolická brána života a smrti s možností zapálit svíčku za své blízké.  Nedokážeme slovy přenést atmosféru, která se na českobudějovickém náměstí vytvořila. Snad ji dokázalo zachytit pár našich fotografií, které si můžete níže prohlédnout v galerii. 

 

Děkujeme Divadlu Víti Marčíka za přípravu všech akcí. 

 

Vloženo Od Byli jsme u toho
https://www.traditionrolex.com/17