Konference o etickém poradenství

Sdílíme pozvánku na mezinárodní konferenci o etickém poradenství, která se koná 27. května 2022 v Praze.

vloženo před 2 roky 2 minuty ke čtení

Cílem konference je představit fungování etického poradenství v Německu a vytvořit prostor pro odbornou diskusi o možnosti využití etického poradenství v Česku


O konferenci

Na konferenci se můžete se těšit na sdílení zkušeností profesora Jochena Vollmanna a profesora Alfreda Simona. Dále zazní zajímavé příspěvky z oblasti etického poradenství, jeho implementace a evaluace a legislativní ukotvení v našem právním řádu.  Dozvíte se, co je třeba k provádění etického poradenství. Z případů klinické praxe načerpáte informace, co by měl zvládnout každý lékař, kdy je etické poradenství vhodné použít, jaké jsou s ním zkušenosti a jakým rozvojem v ČR prochází. 

 

Datum, místo konání a registrace na konferenci

  • 27. května 2022 (09:00-16:00)
  • Právnická fakulta UK v Praze, Nám. Curieových 7, 116 40 Staré Město (Hlavní budova, učebna č. 100 – Collegium Maximum
  • Registrační formulář, program a více informací o konferenci naleznete na stránkách Institutu pro etické poradenství ve zdravotnictví 

 

Jaromír Matějek

Etické poradenství je v České republice zcela nové. Umí pomáhat řešit eticky, lidsky, nejasné a komunikačně nepřehledné situace. Po zavedení napomáhá efektivitě léčby, spokojenosti pacientů i personálu, organizace, která etické poradenství zavede, má méně soudních sporů, z nich pocházejících finančních závazků a lepší mediální obraz.

 

Vždycky jsem toužil přinést a ukázat svým kolegům, že etika umí přinést do praxe něco prakticky využitelného. Myslím si, že etické poradenství je ta cesta.

MUDr. ThLic. Jaromír Matějek, Ph.D., Th.D.

 

Co je etické poradenství?

Etické poradenství je služba, která pomáhá zdravotníkům, pacientům a jejich blízkým řešit eticky komplikované a komunikačně nepřehledné situace vznikající při péči o konkrétní pacienty. Obvykle si ji zakládá nemocnice nebo jiný poskytovatel zdravotních služeb. Úkolem této služby je řešení etických problémů a konfliktů, péče o systémovou rovinu vzniku etických problémů a vzdělávání personálu v klinické etice. V USA je etické poradenství standardní součástí nemocniční péče, v Německu se etické poradenství rychle rozvíjí a zavádí.

 

Těšíme se a otvírání tématu etického poradenství v České republice velmi vítáme. 

 

 

 

 

Vloženo Od Zaujalo nás