Víkend doteků nebe a země

Třetí zářijový víkend patřil dotekům. Dotekům nebe a země. Proměnili jsme naši tradiční pouť pro rodiče po ztrátě dítěte a symbolicky se dotkli nebe...

vloženo před 2 roky 5 minut ke čtení

Máme za sebou šestý ročník duchovního setkání rodin po ztrátě dítěte, který proběhl na malebném –⁠ pro toto setkání dokonale stvořeném místě –⁠ v klášteře Hedeč na Hoře Matky Boží v Králíkách. Oproti předchozím ročníkům jsme na přání účastníků prodloužili čas vzájemného setkávání. Letošní duchovní pouť s přídomkem „Dotkni se nebe“ tak probíhala nově čtyři dny - od čtvrtka 15. září až do neděle 18. září. Program byl bohatý a každý účastník si v něm vybral přesně to, co potřeboval. 

Králíky jsou pro nás jedinečným místem s jedinečnou atmosférou, ne náhodou jsme zde loni v listopadu vytvořili pietní místo pro rodiny po ztrátě dítěte. I to byl možná důvod hojné účasti na letošním ročníku naší tradiční duchovní poutě. 

Součástí poutě byly pravidelné promluvy P. Pavla Jägra a prošli jsme společně křížovou cestou rodičů, kteří přišli od dítě. Každý den probíhaly podpůrné skupiny s psycholožkou a krizovými interventkami Dítěte v srdci. Zájemci se mohli zapojit do řady doprovodných aktivit. Večerní program doplnila hudební vystoupení Hanky Doskočilové anebo kapely Silence and Joy. Nechyběla pravidelná navštívení a zapálení svíček u pietního místa Dítěte v srdci, u Sochy rodičů. 

 

 

Během svého pobytu žádný účastník neodolal a využil nádherné výhledy Hory Matky Boží a vydal se na kratší či delší procházku po okolí. 

Na Horu Matky Boží jsme si tentokrát s sebou přivezli velkou touhu dotknout se alespoň na chvíli nebe. V našich myslích jsme si nesli obraz vztahující se ruky vzhůru a malé ručičky natahující se k ní směrem dolů. Přesně tak, jak znázorňuje výjev slavného obrazu Stvoření Adama od Michelangela. Tam se Adam snaží dotknout svého Stvořitele, ale nemůže...

V kontextu dotýkání se nebe se nesly i jednotlivé promluvy hlavního exercitátora P. Pavla Jägra. Právě s ním jsme se vydali plni očekávání za snem, že se můžeme dotknout nebe. V biblických textech jsme se společně dostali nahoru a na hostinu, kde jsou všichni, po kterých jsme toužili. Na místo, kde jsou trpícím setřeny všechny slzy z očí… Dospěli jsme k uvědomění, že se nemůžeme dotknout nebe, ale ani nemusíme. Protože nebe se dotýká nás a každý si může kousek tohoto nebe odnést ve svém srdci domů

A můžeme potvrdit, že se nás nebe skutečně dotýkalo. Víkendové počasí přineslo temná mračna a padající mlhu, která nás všudypřítomně obklopovala. Občas se rozehnala a otevřel se nám výhled na modravé nebe. Poté vše opět zahalila mlha. Počasí nám tak vytvářelo symbolickou atmosféru a přinášelo okamžiky silných společných i individuálních prožitků. A těmi bylo naše šesté společné setkání skutečně naplněné. 

 

Petra Kolčavová

Já sama si z této Pouti skutečně odnáším velký kus nebe… Připadá mi, že ačkoliv tyto Poutě tvořím hlavně pro ostatní rodiče, nejvíce obdarovaná nakonec domů odjíždím já sama. Odnáším si Boží doteky, propojení srdcí s ostatními rodiči a tentokrát i výjimečnou věc, symbolický dotek se svým prvním miminkem, protože v čase konání Poutě to bylo přesně 7 let, co jsem o něj právě na Hoře Matky Boží přišla. V příštím roce moc přeju tohle výjimečné místo a výjimečné chvíle prožít všem, kteří mají pocit, že svou ztrátu nemohou unést sami.

Petra Kolčavová, Dítě v srdci

 

Děkujeme všem, kdo se přijel dotknout s námi, a těšíme se na další –  v pořadí již sedmou duchovní pouť v roce 2023.

 

Ohlédnutí za duchovní poutí P. Milana Grossmanna, který se v Králíkách dotýkal nebe spolu s námi

Bez matky sme sirotami. Dnes si však lepšie môžeme uvedomiť, že nik z nás nie je sirotou. Ani vaše zomrelé deti. Všetci máme nebeskú Matku. Pozerá sa na nás. Vidí naše ruky vystreté smerom k nebu. S vierou však vidíme, že aj ona má vystreté ruky smerom k nám. Ako pozemskí rodičia ste sprevádzali vaše dieťa/deti tak, ako ste práve vtedy vládali. Milosrdný nebeský Otec nám dáva milostivé chvíle, keď môžete vaše deti odovzdať do otvoreného náručia nekonečného Pokoja a Nehy. S vierou však nádej vyhráva nad strachom, dôvera víťazí nad beznádejou. Viera nás učí, že pri nebeskej Matke sú vaše deti v prítomnosti Ježiša, ktorý zvolal: „Nechajte deti prichádzať ku mne. Nebráňte im!". A ktorý zo svojej lásky nevylučuje nikoho. Nech vám dobrý a všemohúci Boh pomôže prekonať smútok. Ježiš je živý. Aj tí, ktorí sú spoločne s Ním.

P. Milan Grossmann

Vloženo Od Duchovní akce