https://www.traditionrolex.com/17 Změna paradigmatu. Perinatální paliativní péče přestává být tabu | Dítě v srdci
https://www.traditionrolex.com/17

Změna paradigmatu. Perinatální paliativní péče přestává být tabu

Tak zní titulek článku Zdravotnického deníku, který se vrací k odbornému semináři a výstavě Dítěte v srdci. Obě akce proběhly poslední lednový den v Poslanecké sněmovně.

vloženo před rokem 2 minuty ke čtení

Úvodní foto: Zdravotnický deník, Foto: Michaela Koubová

Celý článek zde... 

Úvodní slova článku

Ztráta dítěte při narození nebo krátce po něm znamená pro rodinu obrovskou ztrátu. Jak se s ní vyrovná, přitom z velké části závisí na tom, zda dostane informace a budou respektovány její potřeby a rozhodnutí. To v případě perinatální paliativní péče závisí z velké části na nemocnicích, které by měly poskytnout multidisciplinární přístup, na nějž bude kontinuálně navázáno i po propuštění z nemocnice. Problematice se věnoval odborný seminář, který se konal 31. ledna na půdě Poslanecké sněmovny.

„Je velkým úkolem nás všech odtabuizovávat společnost. K takovým tabu patří i smrt či to, když přijdeme o dítě v důsledku potratu. Je to bolestné téma, a jeden z důkazů, jak se s tím vyrovnáváme, je to, že teprve v roce 2017 bylo v rámci zákona o pohřebnictví přijato, že dítě, které bylo potraceno, není tkáň, ale dítě, a podle toho se s ním má zacházet. Teď snad věci dostávají rychlejší tempo a jsem optimista, že v rámci multidisciplinárního přístupu je možnost věc posunout ku prospěchu rodičů i celé společnosti,“ uvádí místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek, který seminář zaštítil.

Celý článek zde... 

Alena Peremská, ředitelka Dítě v srdci

Důležitou složkou perinatální paliativní péče je možnost péče o pozůstalou rodinu. „To, že se můžeme bavit o pozůstalostní péči o rodinu, která přišla o dítě během těhotenství, je změna paradigmatu a přemýšlení v naší společnosti. Za komunismu se o tyto rodiny příliš nepečovalo a ztrátě se nepřikládala velká váha. Dnes ztráta, která je obrovská nejen pro matku, ale pro celou rodinu, dostává ve společnosti místo a můžeme o tom mluvit. Pozůstalostní péče začíná už ve chvíli, kdy je diagnostikována závažná vývojová vada dítěte, tedy ne až ve chvíli ztráty. Je proto třeba, aby měl systém pozůstalostní péči o rodinu začleněný a uměl s ní pracovat.“

Alena Peremská, ředitelka organizace Dítě v srdci, citováno z článku

Vloženo Od Napsali o nás
https://www.traditionrolex.com/17