https://www.traditionrolex.com/17 Žehnání pietnímu místu v Českých Budějovicích | Dítě v srdci
https://www.traditionrolex.com/17

Žehnání pietnímu místu v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích bylo 24. května 2022 na hřbitově sv. Otýlie slavnostně požehnáno pietnímu místu dětem, které neseme v srdci.

vloženo před 2 roky 4 minuty ke čtení

Místo slouží k uctění památky dětí zemřelých v těhotenství, v době porodu či krátce po něm a vybudovala jej organizace Jihočeské Dítě v srdci, z.s.

Hana Doskočilová - Dítě v srdci

„Tvorba a stavba pomníku trvala necelé dva měsíce, otevřeno veřejnosti bylo již 2. listopadu 2021 v den Památky zesnulých. Slavnostní vysvěcení místa jsme naplánovali až teď na jaře, kdy jsou již dokončeny zahradnické práce, zelená se nový trávník a rozkvetl nám květinový záhon. Máme z toho obrovskou radost. “

Hana Doskočilová, Jihočeské Dítě v srdci

 

Slavnostní žehnání

Slavnostní událost byla zahájena za hudebního doprovodu Arnošta Doskočila a následovalo úvodní slovo Hany Doskočilové, ředitelky organizace Jihočeské Dítě v srdci. Ta seznámila všechny hosty a návštěvníky s myšlenkou pietního místa, představila jeho autory a také se krátce zmínila pár bodů o jeho budování. Následně promluvili někteří pozvaní hosté a zástupci sponzorů: 

  • Jan Bartošek, krajský zastupitel a místopředseda Poslanecké sněmovny, který dlouhodobě poskytuje záštitu mnoha aktivit Dítěte v srdci,
  • František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje,
  • Ivo Moravec, náměstek primátora města České Budějovice,
  • Viktor Vojtko, poslanec a radní v Českých Budějovicích,
  • Jan Kubeš, zastupitel města České Budějovice a ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy svaté Anežky České,
  • Martin Vácha, zástupce společnosti Philip Morris ČR. 

Slavnostní žehnaní pietnímu místu pak provedl p. Josef Prokeš, kněz působící na Lomci a ve vodňanské farnosti.    

Slavnostní svěcení pietního místa v Českých Budějovicích

 

Děkujeme za podporu

Děkujeme autorům, tvůrcům, řemeslníkům a zahradníkům, kteří se podíleli na vzniku pietního místa . Pietní místo by nemohlo vzniknout bez finanční podpory našich příznivců a sponzorů. Děkujeme Jihočeskému kraji, Městu České Budějovice, Nadaci ČEZ a společnosti Philip Morris ČR a dalším organizacím, jejichž výčet naleznete i ve fotogalerii pod článkem. Děkujeme všem, kdo se zapojili do veřejné sbírky


 

 

 

O pietním místě a jeho autorech

Autory jsou jihočeští umělci, sochař František Postl a výtvarnice Barbora Bohuslavová, pedagogové ze Střední umělecko průmyslové školy Sv. Anežky České v Českém Krumlově.

Pietní místo tvoří bílý tesaný mramorový sloup, na jehož vrcholu se zrcadlí nebe ve dvou skleněných křídlech. Památník vyjadřuje ten nejpřirozenější moment pro meditaci nad bolestnými událostmi v našem životě – zamyšlený pohled do nebe.

Naproti sloupu stojí lavička, kde se lidé mohou posadit a na chvíli si nechat utřídit myšlenky. Celé okolí je osázeno květinami a lemováno trávníkem.

Toto pietní místo je již druhým podobným místem v Jihočeském kraji, první bylo zrealizováno v roce 2019 v Třeboni ve spolupráci s hospicem sv. Kleofáše.

 

Proč jsou pietní místa důležitá?

  • Rodiče často nestihnou svoje miminko v nemocnici ani vidět, ani si ho pochovat a rozhodnutí o vypravení pohřbu nebývá pro některé rodiny z mnoha důvodů snadné. Sdílení bolesti, psychologická pomoc, ale také možnost se s miminkem rozloučit jsou nezbytné pro proces vyrovnání se s touto bolestnou událostí. Tomu mohou pomoci i pietní místa na hřbitovech.
  • Dalším důvodem, proč jsme pietní místo vybudovali je fakt, že v České republice jsou tisíce dětí, které nemají svůj hrob. Stalo se to vinou špatného pohřebního zákona, který až do roku 2017 nedovoloval pohřbít potracené děti ani děti, které zemřely krátce před porodem. 
  • Vybudováním pietního místa dětem se téma smrti dítěte dostává do veřejného prostoru. Zve se tím každý, kdo půjde kolem, aby vzpomenul na děti a jejich rodiny a stal se citlivým k bolesti druhých.
Vloženo Od Pietní místa
https://www.traditionrolex.com/17