Okolí rodičů

Ztrátou dítěte nejsou zasaženi pouze rodiče a jejich nejbližší rodina, ale dotýká se i jejich přátel, kolegů, celého širokého okolí rodiny. Těžko se hledají správná slova podpory a útěchy.

Neexistuje univerzální návod, jak rodině po ztrátě miminka pomoci. Každý rodič prožívá ztrátu dítěte individuálně a samotný proces truchlení ovlivňuje řada faktorů. Způsob truchlení se může výrazně lišit i u partnerů navzájem. 

Mějte pochopení pro pocity a nálady, které se mohou u truchlících rodičů objevit. Pravděpodobně se budou vyvíjet v čase, mohou se měnit. S odstupem času se intezita bolesti zmenšuje, ale ta nikdy úplně nezmizí. Buďte trpěliví. Nebagatelizujte jejich ztrátu a neodrazujte je od truchlení. Nespěchejte a neočekávejte, že za pár týdnů už musí být rodiče „v pohodě“. 

Dítě v srdci - okolí rodičů

 

Jak na zprávu o úmrtí miminka reagovat? 

„Byla jsem tak šokovaná a smutná, když jsem to slyšela. Bála jsem se, že nebudu umět říct ta správná slova, zjistila jsem, že vše, co jsem měla udělat, bylo jen dát najevo, že mi na nich záleží a že tam budu vždy, když mě budou potřebovat.“  Ze slov kamarádky rodičů po ztrátě miminka

 

Vyjádření lítosti

Zpráva o úmrtí miminka obvykle přichází nečekaně a nelze se na ni připravit. Nikdo však od vás nečeká dlouhý proslov. Vyvarujte se planých utěšovacích frází. Buďte struční, empatičtí a upřímní:

 • Je mi to líto. Mrzí mě, co se stalo.
 • Vůbec nevím, co má teď říct. Je mi to moc líto.
 • Nedokážu si představit, jak se teď musíte cítit. Musí to být velmi náročné. 

 

Věty, které mohou rodičům ublížit

Ve své snaze pomoci rodičům po ztrátě miminka se snažíme jejich pozornost od ztráty a truchlení odvrátit. V drtivé většině případů však tato slova a věty rodičům nejenže nepomohou a nepodpoří je, ale mohou být pro ně navíc ubližující. 

 • Vzchop se! Seber se! Musíte být silní!
 • Už na to nemysli! Zapomeň už na to! Už nebreč, je to dávno.
 • Zvládli to jiní, zvládnete to i vy! Jste mladí, pořídíte si další dítě.
 • Buďte rádi, že se to stalo teď a ne později. Třeba by bylo nemocné, tak je to lepší.
 • Buď ráda, že už jedno dítě máš. Máš pro koho žít. Někdo nemá ani to.

 

Buďte rodině nablízku

Pokud už jste s rodiči po ztrátě miminka v kontaktu, zůstaňte jim nablízku a nabídněte jim konkrétní formu pomoci. Rodiče po ztrátě miminka většinou prožívají pocity sociálního odloučení. Pokud projeví zájem se setkat, snažte se jim vyhovět.

Nebojte se s nimi o jejich miminku mluvit, pokud sami chtějí. Pokud vám téma není příjemné, přiznejte to, nesnažte se ale téma zamluvit nebo od něj utíkat. Naslouchejte jejich příběhu. 

Dítě v srdci - sdílení s rodinou

 

Nabídněte praktickou pomoc

Máte-li prostor, nabídněte jim pomoc. Buďte konkrétní. Obvykle se svou pomoc snažíme nabídnout větou: „Kdybyste něco potřebovali, dej vědět.“. Pro rodiče je při ztrátě miminka těžké říkat si o pomoc a přes bolest nevnímají, co by jim vlastně pomohlo.

 • Rád vám s něčím pomůžu. Můžu vám pohlídat děti a vzít je o víkendu ven třeba do ZOO?
 • Nepotřebujete přes týden zavést děti do kroužků?
 • Mohu ti zítra přinést oběd?
 • Chceš, abych jela na ten úřad s tebou?
 • Nepotřebujete nakoupit? 

 

Když na začátku přijde konec - průvodce při ztrátě miminka

Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka

 

Blog Ze Srdce